Новости
Чем минувшая неделя впечатлила
главное
1891 дня(-ей) назад
2
4

Опасно для здоровья

Ни для кого не секрет, что для того, чтобы нормально себя чувствовать, нужно постоянно находиться в движении. От сидячей работы и даже от лежания на диване болячек только прибавляется. То там защемило, то тут прихватило. А потому с потеплением решила ходить на работу пешком. Но, пройдя сотню метров от подъезда, подумала, что явно поторопилась. Правда, отступать было поздно, ведь двигалась в противоположном от остановки направлении. Виной всему был страшный гололед, рассмотреть который на темной дороге не представлялось возможным.

Пока дошла до центра города, сотню раз вспомнила добрым словом работников комхоза, у которых к исходу зимы, видимо, и песок закончился. Мои мысли подтвердила соседка, упавшая прямо на дорожке возле кафе «Улитка». 

Как говорится, начинать здоровый образ жизни никогда не поздно. Видимо, отложить его придется до настоящей весны.

Спаму нет предела

С каждым днем все больше и больше убеждаюсь, что так называемому спаму и вирусной рекламе место есть не только в интернете. Вот уже который день на стационарный рабочий телефон раздаются звонки от различных представительниц фирм посетить презентации. Лично меня это как минимум раздражает. Обычно я сразу прерываю такой разговор, чтобы не тратить свое время.

Особенно убивает, когда подобный звонок раздается на мобильном. Откуда у работников этих надоедливых колл-центров мой номер?!..

Дзень роднай мовы

Мне падабаецца размаўляць з пажылымі вяскоўцамі, якія гутараць па-беларуску. Іншай мовы з вуснаў усмешлівай бабулі ў хусцінцы ці сур’ёзнага дзядулі-гаспадара нават уявіць нельга, настолькі натуральна яна гучыць. Расказвае жанчына пра сваё жыццё, пра дзяцей ды ўнукаў, якія “вялікія ўжо і даўно па свеце раз’ехаліся” і хочацца слухаць і слухаць. А пасля незаўважна для сябе пачынаеш таксама гаварыць па-беларуску, і ад гэтага становіцца лёгка і проста…

21 лютага адзначаўся Міжнародны дзень роднай мовы. Прыемна, што ў Беларусі прымеркаваныя да яго мерапрыемствы не аказаліся абмежаванымі толькі гэтай датай, а праходзяць у больш шырокім фармаце. І ўсё ж хочацца, каб роднай, беларускай, мове ўвага надавалася не толькі раз на год, а каб кожны дзень быў з роднай мовай.

Мандарыны па рублю за кіло

Звычайна навіны пра тое, што ў продажы з’яўляецца нешта па нізкай цане, хутка разыходзяцца па горадзе. Вось і я нядаўна даведалася, што на кірмашы прадаюць мандарыны па цане ўсяго рубель за кілаграм. Іду туды, па дарозе тэлефаную суседцы, каб падзяліцца навіной:
- Алена, прывітанне! На кірмашы прадаюць танныя мандарыны. Будзеш на абед бегчы, то зазірні, таксама купі.
А суседка ў адказ з усмешкай:
- Мы ўжо іх даўно ядзім. І на працы ўсе ведаюць, пастаянна купляюць.
- Ну вось, - кажу, - а я цябе здзівіць хацела.
Самае смешнае ў гэтай сітуацыі тое, што жыву побач з кірмашовай плошчай, а “апошнія навіны гандлю” да мяне ішлі доўга.